Obilježavanjem Međunarodnog dana volontera podsjećamo kako svaki novi dan donosi priliku da kroz volontiranje pokrenemo promjene u zajednici u kojoj živimo. Cilj je građanima približiti dobrobit i vrijednost volontiranja za društvo, ali i primjere pojedinaca koji su volontiranje uspjeli uklopiti u svoju svakodnevicu.
„Nikada ne sumnjaj da mala grupa ljudi može promijeniti svijet,
uistinu to je jedino što ga je ikada i mijenjalo.“

Margaret Mead
Međunarodni dan volontera proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak (engl. International Volunteer Day for Economic and Social Development), odnosno Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Što društvo dobiva volontiranjem mladih?

• Stvaranje novih vrijednosti;
• Veća građanska odgovornost i aktivizam mladih;
• Razvoj društvene solidarnosti;
• Bolje socijalno uključivanje mladih u društvo;
• Razvijanje kreativnosti i tolerancije;
• Bolju kvalitetu življenja;
• Humanije društvo;
• Prevenciju poremećaja u ponašanju;
• Bolju konkurentnost mladih na tržištu rada;
• Učinkovitije odgovaranje na potrebe u društvu;
• Povećanje socijalnog kapitala i društvene kohezije.

Udruga mladih “Mladi u EU” svake godine obilježava Međunarodni dan volontera, pa tako i ove godine. Uz informiranje i educiranje većeg broja populacije zahvaljujući društvenim mrežama, ove godine će obilježiti Međunarodni dan volontera i na Dodijeli godišnje nagrade najboljem volonteru/ki i organizatoru volontiranja na području Šibensko-kninske županije 13. 12. 2018. u Gradskoj vijećnici Šibenik.

Navedene aktivnosti provode se u sklopu projekta “Volonterski centar POZITIVA” koji ima za cilj uspostavu kontinuiteta volonterskog centra na području Šibensko-kninske županije, promociju vrijednosti volontiranja, motiviranje mladih i građana na volonterstvo te povećanje broja organizatora volontiranja i volontera općenito, a sve sa ciljem osnaživanja volonterstva.

Projekt provodi Udruga mladih “Mladi u EU” u partnerstvu s Udrugom Ardura, Gradom Šibenikom, Gradom Drnišem i Gradom Skradinom, a financiran je od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.